2016.12.02. Közmeghallgatás (horvát önkormányzat, községi önkormányzat)
Az önmeghatározás útjai - a Horvát Önkormányzat közmeghallgatása
A horvát identitás megőrzése, a horvát hagyományok ápolása, az anyanyelv gondos továbbadása a felnövekvő új nemzedékeknek. Sarkkövek, vezérfonalak, amelyek mentén egy kis horvát közösség, a Szentpéterfai Horvát Nemzetiségi Önkormányzat szervezi, éli hétköznapjait és ünnepli jeles eseményeit. A faluban élő horvátok a „többségi kisebbség”, ugyanis a lakosság kétharmada a horvát ősök nyelvét beszéli, a több mint négy évszázada magukkal hozott horvát kultúrát ápolja.
Ennek mikéntjéről tartott közmeghallgatást a nemzetiségi önkormányzat képviselő testülete nevében Timárné Skrapits Anna, a testület elnöke.
Szentpéterfa kulturális életének gazdagsága az aktív civil szervezetek sokféleségében, és ezek együttműködésében gyökerezik. Az összefogás tevékeny részese a nemzetiségi önkormányzat, amely önálló programjai mellett társszervezője a kulturális rendezvényeknek, pályázati forrásait, működési és feladat alapú támogatásait, és más bevételeit a horvát közösségi célok megvalósítására használja fel.
Napi kapcsolatban áll a település civil szervezeteivel, a gradistyei horvátok más településeken működő organizmusaival, határokon átnyúló testvéri kapcsolatokat ápol horvát hagyományőrző együttesekkel. Ez utóbbiak révén érkeztek ebben az évben is delegációk a Dráva menti Virjéből, Dubrovnikból, Macedóniából, legutóbb a Mura menti Tótszentmártonból.
Író, költő találkozó zajlott Horvátországból érkezett irodalmárokkal, Nyári József magyar és horvát nyelven írott könyvének bemutatóján a 25 év előtti véres Vukovári eseményekről hallhattak első kézből származó információkat a találkozó résztvevői. A falu könyvtárát horvát nyelvű könyvekkel sikerült gazdagítani, Péterfai mozaikok címmel horvát nyelven íródott Szentpéterfa 1968 – 2016 közötti történetének képes illusztrációkban bővelkedő kalendáriuma.
A horvát nyelvterületre– Zágráb, Szarajevo, Mostar, Dubrovnik, Isztria, Montenegro – szervezett kirándulások alkalmat adtak a mai horvát kultúrával való ismerkedésre, a baráti kapcsolatok további kiépítésére.
Az ünnepségek Szentpéterfán kultúrműsor nélkül elképzelhetetlenek, ezek jelentős részét a két tannyelvű iskola tanulói nagy kreativitással előkészítve, bámulatos előadókészséggel mutatják be. Legutóbb az 1956 októberi események évfordulójára mutattak be nagy közönségsikerű rendkívül színvonalas előadást, és most folyik a felkészülés a karácsonyváró műsorra, amely minden évben varázslatossá teszi az ünnepi készülődést.
A jövő tervei között visszatérően szervezett programok mellett kiemelkedő a nagytemplomhoz vezető út melletti kálvária stációinak felállítása, és egy a horvátok letelepedésének 470. évfordulójára emlékeztető emlékmű felállítása.
„Azért tarthatunk itt, mert ilyen a közösségünk” - a községi önkormányzat közmeghallgatása
Szentpéterfán a koraesti utcai lámpafénynél a Pinka völgyét söprögető szélben emberek igyekeztek a kultúrház felé. A tanácskozónak berendezett teremben közmeghallgatásra várta az érdeklődőket az önkormányzat képviselő testülete.
A polgármesteri évértékelő már a bevezetőben kiemelte, hogy az év elején benyújtott három egymással összefüggő, a település arculatára jelentős hatást gyakorló és tekintélyes anyagi ráfordítással járó pályázat kihatással volt az önkormányzat egész évi gazdálkodására. A pályázatok elbírálását az ősz elejére helyezték kilátásba az elbíráló szervek, azonban ma azt lehet valószínűsíteni, hogy az már csak 2017-ben fog megtörténni.
Évekkel ezelőtt nyilvánvalóvá vált, hogy a jelenlegi orvosi rendelő nem biztosít megfelelő körülményeket a színvonalas háziorvosi ellátáshoz. A szűk váróterem növeli a fertőzésveszélyt, a rendelő alkalmatlan az orvos-beteg intim találkozására, több folyamat együttes vitelére, és még lehetne hosszan sorolni a nehezítő tényezőket. Ennek okán merült fel megoldásként, hogy a 2007 óta funkció nélkülivé vált és 2015-ben az önkormányzat tulajdonába adott határátkelő helyiségeit lehetne a kor követelményeinek minden tekintetben megfelelő egészségügyi központtá alakítani. A háziorvosi rendelő mellett a védőnői tevékenységhez is megfelelő teret lehet biztosítani, és az objektum egy részén szolgálati lakást kialakítani. A pályázati tervek szerint ez mintegy 50 millió Ft-os önerőt nem kívánó beruházás, és esély van a megnyerésére.
Bölcsőde létesítésére nyújtott be az önkormányzat pályázatot, mert felmerült igények szerint kisgyermekesek közül többen szívesen állnának munkába a gyermekgondozási támogatás lejárta előtt. A pályázat megvalósulási lehetősége annak függvénye, hogy a védőnő helyet kapjon a létesítendő egészségügyi objektumban, mert a bölcsödét a védőnői helyiségben lehetne célszerűen létrehozni.
A harmadik pályázat a felújításra és korszerűsítésre régen megérett polgármesteri hivatal nyílászáróinak cseréjéről, a tetőcseréről és belső átalakításokról szól, és ez szintén egy 50 millió Ft-os beruházás, melynek 25 %-át önerőből kell fedezni. Miután a védőnői helyiség jelenleg a hivatal épületében van, és a bölcsödét abban a helyiségben tervezik létrehozni, így ennek megvalósítása is függ az orvosi rendelő áthelyezésétől.
Az értékelő taglalta az alkotmány utcai járda felújítás pályázati programját, a csapadékelvezetési problémák folyamatban levő és jövőbeli megoldását, az egyik Pinka híd felújítását, a társadalmi munkában végzett faluszépítési és felajánlások keretében végrehajtott egyéb munkálatokat és a sok más területen megjelenő lakossági összefogást.
Kitért a beszámoló a felújított kultúrotthon gazdag és nagyon színvonalas programjaira, az iskolai műsorok keretében megtartott méltóságteljes nemzeti és vallási ünnepekre, a létrehozott értéktárra és a lakossági közreműködéssel alakuló tájház munkálataira. Érintette a külföldre szakadt szentpéterfaiak által létrehozott az összetartozást jelképező emlékmű felavatását. ennek keretében hazalátogatók elismerő nyilatkozatait. Utalt a világ sok országából érkező Békemenet itt megszálló zarándoklóira, akik elégedetten távozva Szentpéterfa jó hírét vitték a világba.
A település lakosságmegtartó képességének, letelepedők vonzásának kulcstényezői az egészségügyi ellátás, a gyermekelhelyezés, az iskola és nem utolsósorban a közösségi élet. Szentpéterfa önkormányzata folyamatosan felkarolja azokat a törekvéseket, amelyek elősegítik, hogy a városi szintű ellátás és kulturális élet mellett a település falusi jellegéből adódó előnyök is biztosítottak legyenek. Szándékában olyan támogatók segítik, mint a Horvát Nemzetiségi Önkormányzat, a Gradisce Horvát Kulturális Egyesület, a Szentpéterfáért Alapítvány, a fennállásuk 120. évfordulóját jövőre ünneplő önkéntes tűzoltó egyesület, a Vöröskereszt, a nyugdíjas klub, a most 30 éves Ljubicica Kórus, a 25 éves színjátszó kör, a sportegyesület, a Nyugati Szél Motoros egyesület, a helyi civil vállalkozók és nem utolsó sorban a szentpéterfai lakosság.
A közmeghallgatás résztvevői többen elismerésüket, köszönetüket nyilvánították a képviselő testületnek és a polgármesternek lelkiismeretes és áldozatkész munkájukért.
Hazafelé tartva mintha egy kissé fényesebben világítottak volna az utcai lámpák.
(Dr. László Antal)